Jesus Camp

20. 12. 2008 13:07
Rubrika: Komentáře | Štítky: evangelikalismus , film , politika , USA , zamysleni

 "Děti tohle bude jeden z nejdůležitějších týdnů ve vašem životě! Vy jste totiž nadějí vyvoleného národa. Vy jste vojskem, které změní tenhle starý zkažený svět. Bože, já tě volám, aby si změnil tenhle starý a zkažený svět, vždyť ty to chceš udělat… Vaše dětskost je zbraň v této válce… a nemusíte už být zotročení, už žádnej Harry Potter... žádná diskuse, my máme pravdu a Bůh to ví…"

 

Zhruba takto začíná dokumentární film amerických tvůrců s názvem Jesus Camp. Odehrává se v evangelikálním prostředí a jeho hlavními protagonisty jsou děti školního věku z evangelikálních rodin a jejich dětská pastorka. Převážnou částí filmu je záznam z letního tábora evangelikálních dětí. Především pak z kázání a bohoslužeb.

 

Děti a určitá formy křesťanství, která je dnes ve Spojených státech velmi populární. Řeklo by se, k čemu o tom točit film? Navíc film, který vyvolá řadu kontroverzí. Evangelikálové jej odmítnou jako lživý. Ostatní lidé se po jeho shlédnutí děsí. O co vlastně jde? V pozadí všeho je politika. "Vezmi si kladivo a rozbij ten hrnek, je to náš nepřítel!" A dítě jde a paličkou rozmlátí bílý hrnek,na které je napsáno jméno. Jméno nějakého politika. "Děti modlete se za prezidenta Bushe, má mnoho nepřátel, ačkoliv dělá pro naši zemi to nejlepší,…" Povzbuzuje dáma v kostýmku před kartonovou podobiznou zatím posledního republikánského prezidenta USA. Zástup dětí natahuje ruce, dotýkají se podobizny, modlí se v jazycích, tečou jim slzy, pláčou pro své hříchy, hraje podmanivá hudba, pastorka prochází mezi nima a atmosféru umocňuje výkřiky do mikrofonu.

 

Film nás seznamuje s portrétem jednoho hocha blíže. Jmenuje se Levi a je mu asi 11 let. Do školy nechodí, aby nemusel poslouchat hloupé řeči o evoluci, jak vypovídá jeho matka. Učí se doma a nejvíc času tráví memorováním apologetických názorů, proti vědě, proti "mrtvým" formám křesťanství, atd… Levi je chytrý kluk, člověk musí žasnout, když vidí na plátně jedenáctileté dítě, které plodí takové myšlenky. Dokonce dostane na táboře jeden den důvěru, aby si připravil večerní kázání. Velmi plamená řeč. Ale jsou ta slova skutečně důsledkem užití rozumu? A pokud ano, jsou to jeho myšlenky? Chápe význam těch slov, které říká, nebo jen slepě opakuje, to co slýchává téměř každý den od svých rodičů, lidí ve svém okolí a zvlášť na bohoslužbách v kostele?

 

Je to očkování dětí? Ano je. Pastorka si je toho vědoma. "Muslimové své děti očkují, dávají jim do rukou zbraně, proč my bychom neměli očkovat své děti… když máme pravdu!" Ohh… co na to říct? Schéma je vlastně velmi jednoduché. Vyvolený národ jsou Američané a cesta spásy je evangelikalismus a jeho morálka, kterou ztělesňuje republikánská strana. Celý svět je zkažený a Američané jsou posláni ho změnit. Proto je třeba vysílat misie do Iráku, šířit Americký styl života...

 

Levi, jeho sestra a otec sedí v jednom z největších evangelikálních kostelů v USA. Ohlušující sbor zpívá worship songs, na plátno se promítá text, káže muž v hnědém saku, kravatě, pěkně učesaný a stovky lidí mu naslouchají. Jednou týdně se prý také setkává v Bílém domě s prezidentem Bushem a jeho spolupracovníky, kde plní funkci "prezidentského kaplana". Slova, zlo, pokání, obrácení, satan, změna; mají vysokou frekvenci. Nakonec se modlí: "Bože, dej nám sílu vytrvat v tomto boji, nedej nám o té pravdě pochybovat, nedej nám o tom diskutovat, nedej nám polemizovat, nedej se změnit, ale změň ten starý zkažený svět…Ty ho chceš změnit!" Dokumentaristé ho po bohoslužbě pozvou na rozhovor. Zásadní věta: "Když všichni evangelikálové půjdou k volbám, tak je zvrátí…" Možná hermeneutický klíč k celému ději filmu.

 

Tento článek je velmi zkratkovitý, možná trochu provokativní. Neříká zdaleka všechno o dokumentu Jesus Camp a rozhodně není žádným hodnocením evangelikálního křesťanství a evangelikálů, mezi nimiž mám sám nemálo přátel. Je to jen vybídnutí ke shlédnutí tohoto filmu, který něco zcela jistě vypovídá. Hovoří o něčem, co se nám ve středu Evropy může zdá cizí. Ale je tomu skutečně tak? Vyvolenost a neotřesitelná jistota s laciným pseudoargumentem "my máme pravdu a my to víme", nosí kdesi za oceánem plášť fundamentalisticky smýšlejícího evangelikalismu, ale stejně tak dobře se v našem životním prostoru může tato ideologie zaměněná za víru a manipulace křesťanstvím zaštítěná samotným jménem Božím převléci do jiného kabátu. Nebo ne?

 

Na závěr už zbývá vyslovit otázku nebo možná lépe řečeno, předložit malé zamyšlení. Ohlédneme-li se za nedávnými prezidentskými volbami v USA, nezjistíme, že tuto "evangelikální vizi" amerického ráje na zemi, o které podává obraz film Jesus Camp a o níž píše již v 90. letech sociolog Giles Kepel ve své knize Boží pomsta, americká společnost odmítla? Ale co až doroste generace dětí z Jesus Campů, kterých se po USA koná mnoho...

 

Odkazy:

http://www.csfd.cz/film/225445-jesus-camp/

//www.youtube.com/watch?v=zqNLMuijRyU&feature=related

 

Zobrazeno 3816×

Komentáře

Frt

Xenofon: Ano, tak je to i u nás na LC VŠE - většina lidi z konzervativních rodin, z vesnice... přesně jak popisuješ. Neznám Ostravskou LC, ale u nás jsou velká výběrová konání a vždy je přijat tak 1 z 15 i víc uchazečů, což je silné síto. Proto bych se i já rád participoval na únorových výb. konáních. Poněvadž mám skutečně stálý pocit, že si někdo vybírá elitu určitého charakteru.

Frt

Na člověka nevěřícího to sice může působit děsivě, ovšem určitě to na něj působí stále mnohem lépe, než projev silné a neoblomné víry typu Jesus Camp. Samozřejmě pochybování je vratká neznámá a podle toho k ní musíme přistupovat.

Zobrazit 36 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková